manoules.gr

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ενα φορουμ αφιερωμενο στις μανουλες ... και οχι μονο


4 απαντήσεις

    επιλοχεια καταθλιψη

    stefania
    stefania
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 447
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : θεσσαλονικη

    επιλοχεια καταθλιψη Empty επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από stefania Πεμ Σεπ 13, 2012 2:02 am

    ποιες την περασατε και πως την αντιμετωπισατε?
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 2:09 am

    εγω ταλαιπωρουμε με καταθλιψη αγοραφοβια κ κρισεις πανικου χρονια τωρα.εκανα συνεδριες κ επαιρνα αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικα.το κακο ειναι οτι ολοι οι γυρω σου λενε ειναι στο μυαλο σου....ε λοιπον δεν ειναι ετσι.ειναι πολυ πιο σοβαρο....εξαφανιστηκε μεχρι που ηρθε η γεννα κ υποτροπιασα παλι σε χειροτερη κατασταση.με βοηθησε ο αντρας μου αλλα κατεληξα παλι σε γιατρο κ χαπια.εχω δοκιμασει κ ομοιοποαθητικη κ δεν κανει τιποτα.μετα απο 6 μηνες θεραπεια ειμαι παρα πολυ καλυτερα αλλα συνεχιζω συντηρηση γιατι καποια συμπτωματα επανερχονται.εχω μεγαλη εμπειρια χρονων στο θεμα οποτε οποια θελει με ρωταει τα πανταααα....απλα να θυμαστε οτι οταν περασει....που περναει...γινεσαι πιο δυνατη!
    stefania
    stefania
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 447
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : θεσσαλονικη

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από stefania Πεμ Σεπ 13, 2012 2:12 am

    νομιζω οτι στη γεννα ολες το περναμε ηπια ή οχι
    το πρωτο βημα μαλλον ειναι να το παραδεχτεις και να ζητησεις βοηθεια
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 2:14 am

    το σημαντικοτερο βημα ειναι να το καταλαβουν οι γυρω σου και να μην σε ρωτανε συνεχεια τι εχεις? κ τι εχεις? και γιατι?....ειναι πολλα τα βηματα...σιγουρα το πρωτο ειναι να το παραδεχτεις κ να πιστεψεις οτι θα περασει
    efi
    efi


    Αριθμός μηνυμάτων : 243
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2012
    Ηλικία : 45
    Τόπος : θεσσαλονικη

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από efi Πεμ Σεπ 13, 2012 2:30 am

    εγω δεν νομιζω να την περασα γιατι ειχα διπλα μου τον γιαννη και μιλουσαμε συνεχεια.οποτε με εβλεπε καπως με ρωτουσε τι ειχα και του ελεγα.δεν με αφησε να κλειστω στον ευατο μου. συνεχεια γελουσαμε και με εκανε πλακες.εκτος απο τα νευρα δεν ειχα τιποτα αλλο.ευτυχως που ειχα τον γιαννη διπλα μου και με βοηθησε αλλιως θα ειμουν πολυ χαλια.
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 2:40 am

    εξαρταταται απο πολλους παραγοντες Εφη....και μενα ηταν διπλα μου ο Γιαννης απλα ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.εσυ εισαι τυχερη....υπαρχει μια ουσια που εκκρινει ο εγκεφαλος σε αλλους περισσοτερο κ σε αλλους λιγοτερο η οποια προκαλει την καταθλιψη....και φυσικα παιζει ρολο και αν εχεις παρελθον καταθλιψης.και δεν εχει σχεση με αδυναμια χαρακτηρα...αντιθετως και ο πιο δυνατος κ ευτυχισμενος ανθρωπος μπορει να την περασει.το θεμα ειναι οτι ειναι αρρωστια χωρις αρρωστια κ οποιος δεν το εχει περασει δεν καταλαβαινει τα παντα....!
    efi
    efi


    Αριθμός μηνυμάτων : 243
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2012
    Ηλικία : 45
    Τόπος : θεσσαλονικη

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από efi Πεμ Σεπ 13, 2012 3:03 am

    οντως χριστινα.γιατι μια φιλη μου εχει χρονια καταθλιψη επερνε και χαπια αλλα τα σταματησε γιατι την παχεναν ειπε και οταν γεννησε δεν ηθελε ουτε το παιδι διπλα της. το ειχε αγκαλια της και φωναζε απο πανω του.και οταν πηγε στον γυναικολο της μετα απο 1 μηνα που γεννησε και την ειδε.την ειπε οτι αν δεν ειχες την φιλη σου διπλα σου.εμενα ελεγε. θα εισουν πολυ χειροτερα.και την εζησα ολη την επιλοχεια καταθλιψη της.τα ειδα ολα.κοουν γινομουνα και οτι σαχλαμαρα με κατεβαινε στο κεφαλι την ελεγα.παντως χριστινα το πιστευω οτι αν δεν ηταν ο γιαννης στο πλαι μου και ηταν καποιος αλλος θα ειμουν πολυ χαλια
    avatar
    zwzoula


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2012

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από zwzoula Πεμ Σεπ 13, 2012 11:24 am

    opws eipe kai mia kopela stis manoules dustuxws apo tous gurw mou eixa mhdenikh katanohsh kai sthriksh. exasa stigmes , kouragia , xrono , antoxes. auth th stigmh eimai sth fash tou thumou akomh. polu mikra pragmata purodotoun alusidwtes skepseis sto mualo m, ola sundeontai me epodunes empeiries kai turraniemai polu...
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 11:42 am

    ποσο σε καταλαβαινω αυτο νιωθω κ γω ακριβως....!!!!!! αλλα χρειαζεσαι τουλαχιστον τον ανθρωπο σου διπλα σου...ειδικα αυτες οι αλυσιδωτες παντα κακες σκεψεις του μυαλου ειναι μαρτυριο...και δεν σταματανε με τιποτα!
    stefania
    stefania
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 447
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : θεσσαλονικη

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από stefania Πεμ Σεπ 13, 2012 11:47 am

    να ρωτησω κατι?
    δε θελω να σας προσβαλω αλλα δεν μπορω να το καταλαβω αφου καταλαβαινεται οτι αυτο που αισθανεστε δεν εχει βαση(δηλαδη τα πραγματα δεν ειναι τοσο χαλια)και ειναι υπερβολικα δεν μπορειτε με καποιο τροπο οχι φαρμακευτικο να το αποβαλετε?
    τελικα το μυαλο μας παιζει τοσο ασχημα παιχνιδια?
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 12:02 pm

    δυστυχως δεν ειναι απλο....οπως προανεφερα υπαρχει μια ουσια που εκκρινει ο εγκεφαλος που μας ελεγχει τη φοβια.σε εμας ειναι ελαχιστη με αποτελεσμα να υπαρχει φοβος και πολυ σκεψη για ολα...σε εσας ειναι φυσιολογικη κ αντιδρατε οσο πρεπει.αυτη την ουσια περιεχουν τα αντικαταθλιπτικα κ τα ηρεμιστικα.απλα εμεις σκεφτομαστε πολυ κ πολλες φορες μονο αρνητικα κ αυτο προκαλει κ ολα τα υπολοιπα που ειναι αλυσιδα.ειναι αρρωστια χωρις αρρωστια.το παλευω χρονια και εχω κανει μεγαλη διατριβη.θα το ξεπερασω τελειως ειμαι σιγουρη κ το πιστευω....καταλαβες τιποτα?????? χαχαχαχαχα!
    stefania
    stefania
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 447
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : θεσσαλονικη

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από stefania Πεμ Σεπ 13, 2012 12:05 pm

    προσπαθω!!!
    παντως μπραβο σας οσες το εχετε και το παλευετε!
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 12:07 pm

    αν το αφησεις σε αφηνει κ χειροτερευει....οποτε το παλευεις! και στο τελος με βοηθεια παντα το κερδιζεις...που θα παει!!! σκεφτομαι να γραψω βιβλιο.....
    avatar
    zwzoula


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2012

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από zwzoula Πεμ Σεπ 13, 2012 12:09 pm

    emeis perasame polu duskola. ta sunaisthhmata mou proklhthhkan apo asxhm aviwmata kai sth sunexeia apo apousia uposthrikshs. den erxontai apla etsi oi asxhmes skepseis. sthn ousia einai anamnhseis epwdunws. apla mou einai akomh polu duskolo na ta afhsw pisw mou.
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 12:11 pm

    και μενα παρουσιαστηκαν μετα απο ενα σοβαρο προβλημα υγειας που αντιμετωπισα κ γενικα απο πολλα αλλα που συνεβησαν στο παρελθον....παντα υπαρχει καποια αιτια.αλλα ολος ο κοσμος εχει προβληματα δεν υποφερει απο καταθλιψη...απλα μας ετυχε και δεν το βλεπω αρνητικα αλλα σαν προκληση να γινω καλυτερη κ να το κερδισω.αν το δεις αρνητικα κ ωχ τι επαθα σε παιρνει απο κατω πιο πολυ
    Christi1979
    Christi1979


    Αριθμός μηνυμάτων : 130
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
    Ηλικία : 44
    Τόπος : KERKYRA

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από Christi1979 Πεμ Σεπ 13, 2012 12:24 pm

    να προσθεσω βεβαια οτι δεν εχει σχεση η χρόνια καταθλιψη με την επιλόχεια καταθλιψη.η επιλοχεια ειναι αποτελεσμα ορμονικων διαταραχων μετα τη γεννα κ της αποτομης αλλαγης και πολλες ευθυνες για τη νεα μαμα....απλα στην περιπτωση που υπαρχουν κ τα δυο ταυτοχρονα γινεται πιο δυσκολο
    avatar
    zwzoula


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2012

    επιλοχεια καταθλιψη Empty Απ: επιλοχεια καταθλιψη

    Δημοσίευση από zwzoula Πεμ Σεπ 13, 2012 12:27 pm

    den eimai akomh se auth th fash... eimai akomh thumwmwmenh , ta panta olo kai kati mou thumizoun, exw arnhsh se psilogeloia pragmata.... apla eimai pia leitourgikh, paw sth douleia m , paizw me to paidi m...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μάης 09, 2024 4:33 am