manoules.gr

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ενα φορουμ αφιερωμενο στις μανουλες ... και οχι μονο


    χειροτεχνιες

    morning glory
    morning glory


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2012

    χειροτεχνιες Empty χειροτεχνιες

    Δημοσίευση από morning glory Κυρ Αυγ 19, 2012 4:14 am

    Ανοιξα το θεματακι αυτο για να βαλω μερικες ιδεες για το τι μπορουμε να φτιαξουμε παρεα με τα παιδια μας για να περασει η ωρα μας δημιουργικα και ομορφα!


    Απο μικρη τρελαινομουν για χειροτεχνιες!Βεβαια η μαμα μου απο παιδακια μας ειχε μυησει στο θεμα χειροτεχνιες,ολο και κατι θα μας επαιρνε,θυμαμαι τις εκδοσεις καμπανα που ειχανε πολυ ωραια θεματακια,τα ειχα ψαξει και για την κορη μου αλλα πρεπει να τα σταματησανε,ειναι και πολλα τα χρονια!Να ειναι καλα το ιντερνετ και βρισκεις πολλες ιδεες και απο εκει!


    Λοιπον θα ξεκινησω με το προσφατο κατορθωμα που εκανα!Απο μια αλλη κοπελα ειδα πως να φτιαξω κορδελα με λουλουδια για τα μαλλια!Μετα ανακαλυψα πως στο youtube εχει πολλα βιντεακια πως σου δειχνουν πως να τα κανεις!Εγω χρησιμοποιησα παλια υφασματα που ειχα στο σπιτι,λιγο τουλι,και μερικες περλες(ψευτικες)!Κανονικα θελει ενα πιο καλο υφασμα αλλα αυτα ειχα στο σπιτι και ηθελα να δοκιμασω αν πετυχει!
    Μπορειτε να χρησιμοποιησετε υφασμα απο καποιο παλιο ρουχο που δεν φορατε η και του παιδιου σας,επισης τουλι απο μπουμπουνιερες(οπως εκανα εγω)

    Θα βαλω και φωτο να μου πειτε πως σας φαινονται!Προς το παρον θα σας βαλω το βιντεακι που δειχνει πως να φτιαξετε τις κορδελες!

    Τα βηματα:

    Πρωτα σχεδιαζεις εναν κυκλο σε ενα χαρτονακι και μετα κανεις γυρω στους 16 κυκλους σε ενα υφασμα της επιλογης σου(με την βοηθεια του χαρτονιου,σαν πατρον),και αλλους τοσους σε ενα τουλι!(αν θες μπορεις να μην χρησιμοποιησεις τουλι)Μετα κοβεις και ενα κομματι τσοχα για να εναποθεσεις εκει τα πεταλα του λουλουδιου σου!Τωρα παιρνεις εναν εναν τον κυκλο και τον διπλωνεις 2 φορες οπως στο βιντεο και το κολλας πανω στην τσοχα,σε περιπτωση που το κανεις με το τουλι,διπλωνεις μαζι το υφασμα με το τουλι!Στο τελος,αν εχεις καποιο ιδιαιτερο κουμπακι η κατι αλλο που να μπορεις να βαλεις στο κεντρο του λουλουδιου σου το προσθετεις,εισαι ετοιμη,μετα απλα το κολλας σε μια κορδελα!Αυτο το λουλουδακι γινεται ανετα καρφιτσα η και αξεσουαρ πανω σε μπλουζα η και σε πιαστρακι!Καλη επιτυχια σε οσες το δοκιμασουν!Μπορεις να κανεις πολλα λουλουδακια,εγω εκανα αυτο το σχεδιο που ηταν και πιο ευκολο,στα αλλα δεν τα καταφερα ακομη!


    morning glory
    morning glory


    Αριθμός μηνυμάτων : 185
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2012

    χειροτεχνιες Empty Απ: χειροτεχνιες

    Δημοσίευση από morning glory Κυρ Αυγ 19, 2012 4:31 am

    χειροτεχνιες Dscf0353tc

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Μάης 08, 2024 8:47 pm